fbpx

Randevu Talebi

Gülüşünüzü ertelemeyin. Hızlı randevu talebi için hemen randevu formunu doldurun veya Whatsapp randevu talebi için tıklayınız.

Tedaviler

Tüm diş tedavilerimiz özenle yürütülür ve gülüşünüze zarif bir görünüm kazandırmak için mükemmel bir şekilde sunulur.

Diğer Yazılarımız

dis-plagi-nasil-kullanilir-2

Diş Plağı Nasıl Kullanılır? Temizlenir?

Şeffaf diş plak tedavisi veya Invisalign olarak adlandırılan yöntem, dişlerdeki düzeltilmesi gereken bozuklukları tedavi etmek için kullanılan bir yöntemdir.

Geleneksel diş tellerine modern bir alternatif olduğunu söylemek önemlidir ve bu nedenle her geçen gün daha fazla tercih edilmektedir. Bu plakları ilk kez kullanacak olanlar, bu tedavi yönteminin nasıl uygulandığı hakkında genellikle bilgi sahibi değildirler.

Şeffaf diş plaklarının kullanımı hakkında gerekli bilgiler diş hekimi tarafından verilirken, bazı sorular akıllara gelebilir. Bu soruları cevaplayarak soru işaretlerini azaltmaya çalışalım.

İlk olarak, şeffaf diş plaklarının hastanın ağzına özel olarak yapıldığını belirtmek önemlidir. Diş hekimi, hastanın ağız ölçülerini alır ve bu ölçüler dijital olarak kaydedilir. Bu veriler kullanılarak özel olarak tasarlanmış şeffaf plaklar üretilir. Bu plakların dişlere takılabilmesi için öncelikle “ataşman” adı verilen malzemeler dişlere uygulanır ve tedavi süresince bu ataşmanlar dişlerde kalır.

Şeffaf plak tedavi süresince plakların ağızdan çıkarılabilir olduğunu belirtmekte fayda var. Hekimler, bu plakların günde en az 20 saat takılmasını önerirler, ideal olarak ise 22-23 saat takılması tavsiye edilir. Plaklar yemek yediğinizde çıkarılmalıdır, çıkartmak kolaydır.

dis-plagi-nasil-kullanilir
dis-plagi-nasil-kullanilir

Ayrıca plakların kullanılmadığı süre boyunca özel kutularında saklanması önemlidir. Bu, plakların doğrudan dişlere temas etmediği ve bakteri bulaşmasının önlenmesi için gereklidir. Plakları takarken ve çıkarırken mutlaka ellerinizi yıkamalısınız.

Diş ölçülerini aldıktan sonra sipariş edilen şeffaf plaklar tek bir çift olarak değil, tedavi süresi boyunca her 15 günde bir değiştirilmesi gereken bir set halinde hastaya verilir. Bu sayede tedavi süresince yeni plaklar için ayrıca sipariş vermenize gerek kalmaz.

Şeffaf plaklar termoplastik bir malzemeden yapıldığı için sıcaklığa duyarlıdır ve bu nedenle çok sıcak içeceklerin veya kaynar sıvıların plaklara zarar verebileceği belirtilmelidir.

dis-plagi-nasil-kullanilir-2
dis-plagi-nasil-kullanilir-2

Şeffaf Diş Plağı Nasıl Kullanılır?

 • Şeffaf plaklar günde 22 ila 23 saat boyunca takılmalıdır.
 • Plaklara dokunmadan önce eller mutlaka yıkanmalıdır.
 • Plaklar, kullanılmadığı süre boyunca özel kutularında saklanmalıdır.
 • Yeme-içme dışında plaklar çıkarılmamalıdır.
 • Plaklar her 15 günde bir değiştirilmelidir.
 • Plaklarla birlikte çok sıcak gıdalar tüketilmemelidir.

Diş plağı temizliği de büyük önem taşır, çünkü bu bir diş tedavisi olduğu için temizlik önemlidir. Ataşmanlar sayesinde dişlere takılan plakların temizliği için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Öncelikle, plaklara dokunmadan önce ellerin sabunlu suyla yıkanması gerektiğini unutmamalısınız. Aksi takdirde ellerinizdeki bakteriler plaklara geçebilir. Plakların temizliğinde diş macunu veya diş fırçası kullanımı önerilmez, sadece plakları suyla durulamak yeterlidir. Plaklar, yemek yerken çıkarıldığı için genellikle hızlı kirlenmezler.

Diş Plağı Nasıl Temizlenir?

 • Plaklar her 15 günde bir yenisiyle değiştirilmelidir.
 • Plaklar günde en az 2 kez suyla yıkanmalıdır.
 • Plakların temizliği için diş macunu veya diş fırçası kullanılmamalıdır.
 • Plaklar yemek yerken çıkarılmalıdır.
 • Plakları takarken ve çıkarırken mutlaka ellerinizi yıkamalısınız.
 • Plaklar, özel kutularında saklanarak temiz kalması sağlanmalıdır.

Genel olarak, invisalign tedavisi sırasında kafein ve tütün ürünlerinin tüketimi tedaviye zarar vermez. Ancak bu tür ürünlerin diş plağının renginde değişikliklere neden olabileceğini unutmamak önemlidir. Bununla birlikte, ağız ve diş sağlığınızı korumak için bu tür ürünlerin tüketiminden kaçınmanız önerilir.

Diş plağı günde kaç saat takılmalı?

Dişlerin hareket edebilmesi için kuvvetin devamlı olması gerekmektedir. Bu yüzden gece uykusu dahil olmak üzere bu ortodontik plakların/şeffaf diş plağının günde ortama 21-22 saat takılması gerekmektedir.

Diş plağı takılıyken su içilir mi?

Şeffaf plaklarınız takılıyken sıcak olmayan içecekler tüketilebilir. Sıcak içecekler kullanılan plağın formunu bozabildiği için tavsiye edilmemektedir. Şeffaf plaklar takılıyken atıştırmalık dahi olsa hiçbir şey yememeniz plağın zarar görmemesi açısından önem arz etmektedir.

Şeffaf diş plağı ile çay içilir mi?

Aşırı çay veya sigara kullanımı zamanla plaklarda sararmaya sebep olabilir fakat her plağın 14 gün kullanılması, sararmaya başladığında yeni ve temiz plaklara geçileceği anlamına gelmektedir. Böylece rahatlıkla çay, kahve ve sigara içebilirsiniz.

Şeffaf diş plağı dişleri düzeltir mi?

Şeffaf plak tedavisi dişlerdeki çapraşıklıkların düzeltilmesi için kullanılan ortodonti tedavilerinden biridir. Dijital ölçü alınarak, kişiye özel üretilen şeffaf diş düzeltme plakları ile dişlerdeki çapraşıklık ve konum bozukluğu gibi sorunlar çözülür.

Randevu Talebi

Gülüşünüzü ertelemeyin. Hızlı randevu talebi için hemen randevu formunu doldurun veya Whatsapp randevu talebi için tıklayınız.

Tedaviler

Tüm diş tedavilerimiz özenle yürütülür ve gülüşünüze zarif bir görünüm kazandırmak için mükemmel bir şekilde sunulur.

Diğer Yazılarımız

Bir yanıt yazın

Randevu Talep Formu